Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) Türkiye'de aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet üzerine bir rapor yayınladı.


"Kocandır, Döver de Sever de: Türkiye'de Aile İçi Şiddet ve Korumaya Erişim"

http://www.hrw.org/sites/default/files/reports/turkey0511tuwebwcover.pdf
 

Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2012

Sabancı Üniversitesi bünyesinde bulunan Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2012'nin duyurusunu yapmıştır.
Bu duyuruya göre Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları üzerine çalışmalar yapan yüksek lisans ve doktora öğrencileri yarışmaya makale sunabileceklerdir.
Son başvuru tarihi; 08 Eylül 2012

http://genderforum.sabanciuniv.edu/news_detail/43167
 

 

 

 

Nisan ayı içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bünyesindeki Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nce “Türkiye'de Kadının Durumu Nisan 2012 Raporu” yayınlandı.

http://www.kadininstatusu.gov.tr/upload/mce/2012/trde_kadinin_durumu_2012_nisan.pdf

 

 

"Uluslararası Çatışmalarda Tecavüzü ve Toplumsal Cinsiyet Kaynaklı Şiddeti Durdur" Kampanyası

Nobel Kadın İnisiyatifi, tecavüzün bir savaş silahı olarak kullanılmasını engellemek ve bu konuya tüm dünyanın dikkatini çekmek amacıyla ‘Uluslararası Çatışmalarda Tecavüzü ve Toplumsal Cinsiyet Kaynaklı Şiddeti Durdur Kampanyası’ başlatmış bulunmaktadır. 6-13 Mayıs haftası boyunca sürecek eylem, barışı ve güvenliği sürdürme odaklı bir plan ile cinsel şiddetle mücadeleyi uluslararası kamuoyunda görünür kılmayı amaçlamaktadır.

Kampanya tecavüz ve cinsel şiddete karşı önlem, koruma ve kovuşturma konularında baskı oluşturmayı ve cinsel şiddete maruz kalanları desteklemek ve adalete kavuşturmayı amaçlamaktadır.

Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi almak ve imza vererek bu önemli kampanyaya katılmak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

nobelwomensinitiative.org/2011/11/join-or-endorse-the-international-campaign-to-stop-rape-gender-violence-in-conflict/

 

"Kadına Karşı Şiddete Ben De HAYIR Diyorum" Kampanyası

Küresel ölçekte önemli bir gündem maddesi olan kadına karşı şiddetle mücadele ülkemizin de öncelikli sorunları arasında yer alıyor. İstanbul Kültür Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (İKÜ - KADMER) Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından dünya çapında başlatılan girişime destek vermek üzere "kadına karşı şiddete ben de hayır diyorum" kampanyasını başlatıyor.

İKÜ KADMER - UNICEF işbirliği içerisinde yürütülecek bu kampanyanın yüzü olarak UNICEF Türkiye'nin iyi niyet elçisi Kıvanç Tatlıtuğ'un da katılımıyla kampanyamızı başlatıyoruz. Asıl hedef kitlesi gençler olan bu kampanyaya destek vermeniz amacıyla 7 Mart 2012 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek olan etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Etkinliğin başlama saati 10:30’dur.

Ayrıca, kampanya açılışının ardından gün boyunca konuya yönelik paneller ve konuşmalar olacak, tüm gün sürecek olan etkinlik Feministanbul Kadınlar Oda Orkestrası Klasik Müzik Konseri ile son bulacaktır.

Not: Gün boyunca üniversitemizde ikramlar olacaktır.
Ulaşım için Taksim’den 08:30’da   Bakırköy İDO iskelesinden 09:10’da servis kaldırılacaktır.

 

“Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans” Kampanyası Başladı

 

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Turkcell ortaklığında gerçekleştirilen, “Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans” bilinçlendirme kampanyası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında 23 Kasım 2012’de başladı.  İstanbul'da düzenlenen “Beyaz Kurdele İmza Gecesi”nde iş, sanat, siyaset dünyasının ve sivil toplumun önde gelen isimleri kadına karşı şiddete hep birlikte “Hayır” dedi. Katılımcılar şiddete karşı duyarlılık sembolü olan beyaz kurdeleyi imzaladılar.